Jdi na obsah Jdi na menu
 


Akce "Halušky 2010"

10. 7. 2010
..."Dlouho zmiňovaná akce halušky se konečně uskutečnila! I přes veškerá varování odborníků - nevystavovat se slunci a vyvarovat se zátěži - sešlo se nás pět statečných: Pavel, Jiřka, Zdeňula, Zdenál a Hanka. Někteří si pravda popletli parkoviště, ale to už je drobný detail:)).
Hnedle jsme vyrazili směr Kuřim a to rovnou delší táhlý kopeček. Tak to bylo ještě párkrát, ale odměnou byl dlouhý sjezd končící v Kuřimi. Jelikož cesta byla neprobádaná, přišla na řadu "baba radící". Ale tak nějak citem jsme se nasměrovali od kostela správně a po pár metrech vyjeli u rybníka Srpek. Již zde padali první návrhy zaparkovat a zůstat se koupat. Ale nebylo tu žádné "plnotučné", takže zvítězila vidina hospůdky v nejbižší vesnici. Kolem Malhostovické pecky jsme dofrčeli do Malhostovic, ale v těchto končinách sobotní otvírací doba asi neexistuje"... citováno ze stránky Moravské cyklotlupy. Tam je i odkaz na fotky, na kterých tentokrát nejsem :((
 ......................................................................................................................
Soukromě jsem to však pojal jako výzvu a proto jsem vyrazil do Brna po vlastní ose (na kole). Chtěl jsem otestovat, za kolik zvládnu cestu do Brna a taky jsem "nadupaný" z předešlých akcí a měl jsem obavu, že by mi to nestačilo. Připravil jsem si tedy trasu, mapky převýšení a časový harmonogram a stanovil průměrnou rychlost 15 km/h + hodinu rezerva na odpočinek, kešky či lepení defektu. Plánovaných 67 km jsem tedy měl zvládnout za 4:40 hodiny. A co prozradila chytrá mašinka GPS?
Vyrážel jsem ve 4:38, prvních 40 km držím průměr nad 20 a po dvou hodinách parkuji ve Vojkovicích  (cca 44.km); jsem tedy ve 2/3 cesty a za hodinu budu v cíli? To ale ještě není ani 7 hodin a tak dávám pauzu; kupuji v obchodě jídlo a v parku na lavičce vydatně snídám. Půlhodina uplynula jako nic a tak raději vyrážím, než začne slunko pálit a taky abych trochu zvolnil.
Následuje ještě poměrně rychlá cesta do Rajhradu, kde najíždím na kamenitou "cyklo" cestu, tady jdu krokem a kousek i pěšky, podjíždím dvakrát dálnici a další strastiplná polňačka, a než dojdu do Modřic ke kostelu, už odbíjí osmá hodina a teď  vím, že potřebuji ještě hodinu do cíle, tedy v pohodě; najíždím na cyklostezku za Olympií a podél řeky pojedu přes Brno, to už ukazuje směrovka nějakých 18 km na Přehradu a tak daleko já nejdu ,tedy k ZOO to mám o 2 km méně.
Cyklostezka je už docela plná, ale jde to rychleji jak na bruslích a tak za 15 min. už parkuji za Sokolovou na odpočívce, kde je keška, ale majitel bufetu sedí venku u kafe a kouká furt na mě, co tam provádím, zatímco slečna, co tam pracuje zametá vše okolo a já se vysvlíkám z tepláků, odkládám i tenisky a nasazuji letní styl, ve kterém zůstanu po zbytek dne.
Taky dojídám druhou třetinu rohlíků a sýru a vyrážím, už jen tak lážo-plážo, přesto již za chvilku šlapu do Červeného kopce, který mě totálně zbrzdí a tak nahoře vytláčím kolo do lesa a hledám "poklad", našel jsem a mezitím trochu vychládl. To je už po deváté hodině, ale já mám už jen asi 6 km do cíle a k tomu sjížďák k Antrophosu, sfrčím tedy dolů a neúspěšně hledám krabičku, pak tedy pokračuji už po rovince a přijíždím k parkovišti, kde jsem první, páč Jiřka jede autem a Zdenula patrně čeká někde jinde, což se posléze potvrzuje. Do 10 hodiny máme ještě 20 minut, to přijíždí Jiřka a vytahujeme kolo, už je tu i Hanka a ještě stíhám svačit zbytek a přesně v 10 vyjíždíme, abychom o kousek dál vyzvedli Zdenulu se Zdenálem a pokračujeme dál.
Do Kuřimi máme 8 km a následuje vražedný kopec přes Kníničky až někam za Jinačovice, který pak ovšem sjíždíme rychlostí 54,4 km/h dolů, to už je plný provoz nedočkavých brňáků a naštěstí jedou opatrně, my také a to už jsme u rybníka Srpek v Kuřimi. Zde odpočíváme, dámy začínají plkat a nějak si dávají načas, asi nepotřebujeme dnes stihnout haluškové menu, a tak skáču do rybníka, kde už se rochní několik místních v chladivé a docela čisté vodě.
Teprve před půl 12 vyrážíme, máme před sebou cca 24km, teď už docela horských, páč už to nejsou naše jižní rovinky a ještě k tomu dost mizernou kamenitou cestu, kde očekáváme každou chvíli defekt. Konečně vyjíždíme na hlavní a sjíždíme do Malhostovic, kde hledáme otevřený ranč, všude mtrvo a jedeme tedy dál, najíždíme na cyklostezku, kterou obejdeme Nuzířov a zkrátíme si cesti do Skaličky, kde bychom měli být po 5 km lesní cesty. Cesta je parádní a v některých úsecích dobrodružná a už parkujeme ve Skaličce na koupališti, tedy cca 12 km od Kuřimi, občerstvujeme se, odpočíváme, do vody se nám nechce a poznenáhlu vyjíždíme směrem na Hluboké Dvory asi 200 m po kamenité cestě, jak jinak než zkratkou, než šéfová rozhodne, že to je konečná a vracíme se do Kuřimi.
Po cestě zpět ještě jeden pokus na ranč v Malhostovicích, ale otvírají až ve dvě (a je právě 13:15) a tak nebudeme čekat; jede se tedy dál, teď už po normální cestě, což je sice o 1 km dál, ale zato bez trmácení, ještě odlovuji Malhostovickou pecku a pak vyjíždíme čebínský kopec a za ním zas dolů sešupem do Kuřimi, parkujeme v centru na terase pizzerie, kde si dáváme oběd. No hrstku brambor se dvěma šlupkama hermelínu za oběd může pokládat leda nějaký Somálec, za ty prachy já nakrmím 10 lidí, ještěže alespoň polívka byla špičková. Pravdu řečeno, kdyby mě nezachránila Zdenula se zeleninou, tak se nenajím :)).
Pak kotvíme opět u rybníka, kde se rochníme až do páté, už tak nepraží a vyrážíme domů, dlouhý kopec tentokrát šlapeme pěšky, zato je to skoro poslední a pak následuje sjížďák a cesta do Kníniček a ještě jeden sjížďák k parkovišti u ZOO. Máme za sebou tedy 42 km "brněnské" trasy a přesně v 17:59 vyrážím domů vstříc dalším 70 km...
Tady už působí únava a tak mi cesta trvá o 15 min. čistého času déle jako tam, ale zato jedu bez pauzy, zastavuji se pouze na višně za Hustopečama a pak ještě u Ladné, abych vyměnil baterky a u Tesca ještě podávám hlášení. Čistý čas od ZOO Brno do BV 4h a dvě minuty :))) Je 22 hodin a něco, a okamžitě spím.
Najeto dnes rovných 180 km, tedy o 1,6 víc než vypočteno z mapy.
 
Statistika cesty do Brna:
dchstatistika4-nw.jpg