Jdi na obsah Jdi na menu
 


Houbařské okýnko

6. 10. 2010

Tož mi zas zbyly tři hodiny do tmy a jelikož jsem už dávno nebyl v lese, jel jsem na kontrolu,co a jak. Les mám takhle asi 5 km za perdelí, ovšem kde nic, tu nic ještě skoro dva kilometry. Dovedu si představit, že kdybych byl pěšky, už se otáčím zpět a ořišel jsem s prázdnou. Jel jsem nejprve na jisté, tedy na své tajné místo omrknout ty václavky z minula. Jo, pár jich ještě v agónii přežívalo, zhroucených a černých a mazlavých. Zkrátka konec. Ale jak známo, změna je život a tak jsem zaměnil za  hustý les, s dubovým listím naspodu.  Ačkoliv nepršelo 5 dní, jsem zaregistroval rosu na okraji lesa a tam  svítilo několik bedlí. Pak jsem narazil na suchý strom, a na něm bylo asi kilo hlívy. Paráda, gulášek bude... Mezitím jsem bral ještě čirůvky fialové, jež jsem se ještě nikdy neodvážil jíst, přibylo pár suchohřibů a další bedle. Pořád něco. Najednou jsem uviděl pár václavek žlutoprstenných, tedy nejspíš obecných a docela v dobré kondici. A pak to přišlo.

Předemnou se rozprostíral koberec václavek, jedna vedle druhé a za chvíli jsem měl plný baťoh. Ostatní jsem sesbíral na hromadu a přenesl na skryté místo. Po zkušenostech od Sitna, kdy jsem si nechával dubáčiska na původním místě a na stonkách, jsem se notně poučil... Jedu pro ně zítra a bude to za tři kabele. Houby přežijí, páč jsou noci chladné a navíc větrají.

Četl jsem sice na internetu, že václavky rostou, ale zde na jihu jen vzácně a do letoška jsem je nikdy nenašel. Tak mám už své místečko či dvě pro sebe. Zvláštností je, že to je stejný les asi půl km dlouhý, taková rokle s potůčkem, kde je vlhko, a václavky rostly pouze na úseku asi 50m.

Následující dny a víkend budou slunečné, a tak předpokládám, že ještě něco vyraší, jsou i  nasazeny malinkaté václavky, bedle ovšem jen staré no a hlíva má teď hlavní období, jenže by to chtělo týden deště. Tož, nechme to dozrát a uvidíme, co vám roste na Prýglu :))

 

sn855653a.jpg

 

 

sn855658a.jpg

sn855661a.jpg

sn855665a.jpg