Jdi na obsah Jdi na menu
 


Svatováclavské slavnosti v Břeclavi

25. 9. 2010

Svatováclavské hody

Článek převzat z Moravské cyklotlupy
Jak bylo předesláno, valtický burčák jsme zaměnili za břeclavský, resp.sedlecký, který byl na vrcholu své moci a  musel se rychle vypít, což jsme s radostí učinili.

Než se ale tak stalo, zavítali jsme do poštorenského kostela, ve kterém se otvírala vyhlídka z věže, ale kvůli důmyslné regulaci návštěvníků jsme se tam nedostali. Necháme si to v záloze tedy na jindy. Pak jsme zavítali pod zámek, kde bylo hlavní centrum celého dění, kromě atrakcí také jarmark s desítkami stánků burčáku, cukrovinek, medoviny, uzených specialit či proutěného zboží. Na podiu hrála kapela Děda Mládek Illegal Band, kluci hráli jako vždy naplno a parádně. To už trochu poprchávalo, tak jsme zkusili pravý domácí bramborák, tož nebyl špatný, dokonce výborný, leč tam chyběl česnek i trochu majoránky, mastnoty tekla po ruce, ale asi má být takový. Za pokus to stálo, ale za tu cenu bych normálně nakrmil celou tlupu, pravda, bez DPH .

Pak jsme se přesunuli do bunkru a než dorazila Anička, bylo aj navařeno, resp. se to nechávalo dobublávat. Jen tu kachnu, jak jsem nenápadně naznačoval, zas nikdo neupekl  . Tajemství mistrovské kuchyně tenrokrát spočívalo v houbách a masu opět  jen na houbách. Prý to bylo výborné, ale přiznám se, že mírně přesolené. Dámy decentně mlčely, já jsem měl v rukávu vědecké zdůvodnění, které jsem nakonec nepoužil, totiž že to bylo záměrně,  kvůli neutralizaci burčáku :))

Hlavním hřebem večera ovšem nebylo obžerství, nýbrž karban. Zde se prokázal příznivý účinek Aniččina tréninku u móře a její moudré abstinence; nejen, že  nejlépe hrála, ale  s přehledem vyhrála. Pak následovala Jiřka, která nenápadně chystala závěrečný útok, kterým by se pokusila zvrátit své žalostné skóre na svou stranu a otočit kolo dějin. Anička prohlédla blížící se pohromu a stačila ještě vyložit. Já hrál vabank a ještě čekal na jednu kartu, která přišla a měl jsem nachystáno zavřít. To jsem už nestihl, páč přišla na řadu Jiřka, která zmařila mé plány na zavření z voleje a nadějné vyhlídky na druhé místo. Nasadila zdrcující úder, jímž jsem klesl hluboko na dno žolíkového umění, zatímco sama postupuje z kategorie elévů mezi profíky. Tím se potvrdily výsledky vědeckého bádání, že alkohol sice povznáší, ale otupuje mysl. Málem mě odvezli . Leč odveta nenechá na sebe dlouho čekat a bude krutá! Tož tak!

Burčák se nakonec vstřebal bez bolehlavu, my se železnými střevami jsme měli dokonce aj klidný spánek :))

Pavel